Jsem tvůrce počítačových programů

Jmenuji se Miloslav Látal, jsem tvůrce počítačových programů a díky mně dnes už i běžní lidé bez technického talentu dokáží ovládnout své počítače sami na potřebné úrovni.

Lidé se na mně obrací, když potřebují poradit s počítačem, jak stříhat video, nebo se zkrátka na něčem zaseknou.

Hovořím k lidem jejich řečí, ne tou divnou IT mluvou. Být denně součástí "zázraků", kdy obyčejní lidé odhazují strach a zamilovávají si počítačové dovednosti, mi dodává energii.

Moje tajemství, o které se s Vámi
velice rád podělím

Pokud stejnou činnost
dělám potřetí,
tak ji zautomatizuji

Jak to celé začalo

Narodil jsem se přesně na začátku poslední čtvrtiny minulého století. Vím, zní to divně. Často přemýšlím, proč jsem měl všechen ten překotný vývoj vidět. Měl jsem štěstí, že se mnou můj dědeček sdílel svou vášeň - elektroniku.

Začalo to celkem nenápadně blikačem tří žárovek do robota slepeného z krabice od pracího prášku a krabiček zubních past v mých šesti letech. To, že mi nedal hotový výrobek, ale nechal mně součástky vybrat, sletovat a namontovat do robota ve mně vzbudilo celoživotní zájem o tuto oblast lidské činnosti. Nepřestávalo mě fascinovat, jak znovu a znovu zprovozňoval porouchané fény, mixéry, rádia a televize a vyráběl pro své známé televizní hry. To jsem ale ještě netušil, co přijde dál.

Jednoho dne donesl z práce domů černou krabičku, kterou jsme připojili k černobílé televizi. Hodinu koukal do papíru a mačkal šedivá tlačítka. Pak to přišlo. Poprvé sem viděl, jak napsaný program oživuje bílou plochu televizoru, počítač čeká na zadání tří čísel a po deseti minutách vytiskne výsledek. Byl to výpočet vinutí cívky a já se poprvé zamiloval.

                                       Do jedniček a nul 🙂

Co mě baví

Zabývám se programováním od roku 1985. Nejprve to byl Basic na 8bitovém ZX81 a ZX Spectrum, poté jsem přidal assembler na ZX Spectrum 128K+. A přišla éra 16bitových PC a MS DOS. V tomto období jsem plodil své aplikace v Turbo Pascalu a databázové aplikace v českém vývojovém prostředí PCFandu.

Zažil jsem přerod 16bit na 32bit jak Microsoft natlačil svá Okýnka do podnikové sféry a všichni začali toužit po okenních aplikacích. Chopil jsem se tedy studia C++ na Microsoft Visual C++ 4.0. Přišla platforma .NET a jazyk C# s WinForms a posléze WFP.

S rostoucí nenažraností aplikací jsem sledoval přechod ze 32bit na 64bit. Hudbou dneška jsou online služby a mobilita. Je tu éra Windows 10 a spolu s nimi vývoj univerzálních aplikací běžících na různých zařízeních od desktopu přes tablety, mobilní telefony, XBox konzole až na hololens.

Nechci promeškat tuto dobu, jenom sledování trendů mi zabírá spousty času a co teprve přinese zítřek?

Čím se zabývám

Jsem velmi rád, že je mi umožněno být již od roku 1995 součástí týmu, který se zabývá vývojem CAD aplikací pro stavaře statiky (Feat, Scia Engineer, Engineering report). Je to práce, která mě velmi baví a přináší neustále nové a nové výzvy.

Nebojím se sdílet své dlouholeté zkušenosti a předávat je mladším kolegům, protože zastávám názor, že není nutné objevovat znovu kolo a osvědčené fungující principy stojí za šíření.

Velmi rád učím nové věci a ne jen z IT technologií.

Zajímám se o čchi kung, budhismus, zenové učení, feng shui, akvaristiku, osobnostní rozvoj, metody řízení softwarových projektů, 3D grafiku, řemeslné práce a jsem vášnivým milovníkem vozu Ford Mondeo.

Moje zkušenost

Na každém mém kroku vidím, jak lidé zbytečně vynakládají prostředky na činnosti, které by snadno zvládli sami. Jenom nevědí, kde se danou dovednost naučit a jak je to snadné se do dané věci pustit. Stále mnoho lidí vidí v počítačích tajemnou magii, kterou ovládá pár VYVOLENÝCH. Jenomže to už není dávno pravda. Moji přátelé a jejich známí se na mě obrací pokaždé, když mají potíže s počítači.

Vypozoroval jsem, že jejich potíže jsou dosti podobné.

První skupinu dotazů dostávám od lidí, kteří dostali do rukou počítač poprvé. Mají stroj s nainstalovaným systémem, v lepším případě jim nějaký jejich známý pomůže založit uživatelský účet a počítač nastaví. V tom horším si přinesou počítač rovnou z prodejny a jsou hozeni do široké řeky IT.

Těmto lidem pomáhám založit účty, připravit počítač pro práci a učím je základy práce s počítačem.

Hřeje mě u srdce, když vidím jejich rozzářené oči, když to sami zvládnou 🙂

S druhou skupinou dotazů se na mě obrací pokročilí uživatelé, co znají základy a chtěli by si sami na počítači něco vytvořit. Často mají zkreslené představy o tom, co za výtvorem stojí. 

Editace obrázků, vektorová grafika, 3D grafika, nebo vytváření www stránek. To všechno jsou dovednosti, které zcela jistě snadno zvládnou sami, pokud se je rozhodnou naučit.

Je pro mě radost vidět, jak jsou tito lidé nadšení z právě nabytých zkušeností.

Třetí skupina dotazů je specifická. Obrací se na mě zkušení profesionálové se svými projekty. Vývojáři a návrháři webů s analýzou zadání, návrhem kódu a jeho implementací. V této oblasti se cítím jako ryba ve vodě.

Také jsem specialista na lokalizace. Zajímají mě problémy s tvorbou mezinárodních aplikací, automatizace jejich překladů a také nejnovější technologie pro jejich vývoj.

Mám pocit ze skvěle odvedené práce, když sleduji jak lidé s mými radami rostou!

S čím Vám mohu pomoci?

Pokud jste začátečník, tak Vás mohu naučit základy práce s počítačem podle Vašeho výběru a Vy se tak stanete více nezávislými na svém okolí. Naučíte se, jak o pomoc požádat profesionála přímo ze svého počítače. A bez čekání až k Vám fyzicky někdo dorazí domů pomoci.

Jste-li pokročilý uživatel a máte zvládnuté základy ovládání počítače a chcete se naučit složitější postupy jako je editace obrázků s efekty, vektorové kreslení pro tvorbu loga, zhotovení obalů na e-Book, nebo vytváření www stránek? Přestaňte platit druhým za dovednosti, které se snadno můžete také naučit.

"Moje práce je mým koníčkem. Spíše pořádným koněm. Věnuji počítačům a IT hodně času. Díky tomu jsem svým klientům vždy na blízku ve chvílích, kdy to nejvíce potřebují. A činím tak s laskavým a trpělivým souhlasem mojí milované ženy Ladušky, za což jsem jí velmi vděčný. Velké naděje také vkládám do třetí generace elektroniků - mého syna Páti, kterému klávesy přirostly k prstíkům již v jeho třech letech."

S láskou pro Vás

Hledejte řešení na opakující se činnosti a přenechte dřinu strojům. Od toho přece ty stroje máte.
 Přemýšlejte jak, ptejte se, konzultujte a zkoumejte. 

Kdo nechce, říká proč.
Kdo chce, hledá jak.

Udělejte to a záhy zjistíte, že automatizací procesů ušetříte spoustu času. Času, kterého máme každý málo.
Času navíc, který pak můžete strávit s rodinou, věnovat studiu novinek z Vašeho oboru, nebo přípravě dalších projektů.